Archive for Maj, 2013

Jakimi kryteriami kierować się wybierając firmę budowlaną

Budowa domu to projekt wymagający czasu, odpowiedniego kapitału oraz doświadczonego i rzetelnego wykonawcy. Czym kierować się przy wyborze firmy mającej postawić nasz dom? Przede wszystkim pozytywnymi komentarzami na temat danego wykonawcy i terminem realizacji. Jeżeli wykonawca w umowie zobowiązuje się do wykonania danej pracy w terminie, który przekroczy mamy prawo do zapłacenia mniejszej ceny za jego usługi. Doświadczenie i opinia na rynku to także czynniki decydujące, na które musimy zwrócić uwagę. Doświadczenie wykonawcy najczęściej skutkuje szybszą i efektywniejszą pracą oraz radzeniem sobie w trudnych sytuacjach. Podczas budowy mogą wyniknąć różne nieprzewidziane okoliczności, z którymi doświadczony wykonawca bez problemu sobie poradzi. Warto wybierać firmy budowlane oferujące kompleksowe usługi, co pomoże nam zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Inwestor zajmuje się wtedy tylko nadzorowaniem prac, nie bierze w nich czynnego udziału, co jest ważne ze względu na brak czasu wielu osób chcących wybudować dom. Zanim przystąpimy do zatrudnienia nawet najlepszej firmy warto poprosić o przedstawienie już zrealizowanych projektów, aby mieć pewność, że wykonawca jest wiarygodny. Daje nam to gwarancję, że nie powierzymy budowy domu osobom, które nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia popartego dobrą opinią klientów.

Dokumenty niezbędne do budowy domu

Budowa własnego domu, to nie tylko inwestycja naszych ciężko zarobionych pieniędzy, ale również inwestycja w przyszłość. Jeżeli mamy już zakupioną działkę i uregulowane sprawy w tym zakresie możemy przystąpić do dalszych działań. Warto wcześniej zapoznać się z obowiązkowymi wymogami i dokumentami, jakie musimy posiadać, aby nie tracić potem cennego czasu w urzędach. Podstawą rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych jest otrzymanie pozwolenia na budowę. Aby je uzyskać musimy złożyć szereg wniosków np. wniosek o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, wniosek o wydanie kopii mapy zasadniczej oraz m.in. wniosek o wydanie warunków technicznych dostawy mediów, czyli wody, prądu i gazu. W zależności od terenu i jego położenia mogą dojść jeszcze dodatkowe niezbędne wnioski i opinie np. geologów. Jeżeli mamy komplet potrzebnych wniosków możemy zacząć pracę nad projektem architektonicznym domu. Do jego wykonania musimy zatrudnić architekta z niezbędnymi uprawnieniami, który wykona nasz plam zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Jeżeli posiadamy już odpowiednio przygotowany projekt budowlany możemy wystąpić o pozwolenie na budowę. Po rozparzeniu naszego wniosku i otrzymaniu niezbędnego pozwolenia możemy w końcu rozpocząć przygotowania do postawienia nieruchomości. Oczywiście czeka nas jeszcze wiele pracy zanim rozpoczniemy stawianie domu np. przy wykonywaniu przyłączy, niwelacji terenu czy geodezyjnego wytyczania budynku.

Wiejski dom na miarę naszych potrzeb

Chcesz kupić dom na wsi? Marzy Ci się spokojne życie, którego rytm wyznaczają pory roku? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup nieruchomości na wsi. Coraz więcej osób chce korzystać z takiego stylu życia, egzystować w zgodzie z przyrodą i być eko. Rośnie zainteresowanie zakupem gospodarstw rolnych i domów wiejskich, niekoniecznie z nastawieniem na prowadzenie gospodarstwa. Niewiele osób decyduje się całkowicie poświęcić roli, pragnie jednak powrotu do korzeni. Na rynku nieruchomości wiejskie domy i całe gospodarstwa cieszą się dużym zainteresowaniem. Część z nich jest przerabiana na ośrodki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne. Przy odrobinie wiedzy i szczęścia zakup nieruchomości na wsi może okazać się prawdziwą żyłą złota. Jeśli zdecydujemy o wyborze takiego miejsca koniecznie musimy sprawdzić czy księga wieczysta nie ma w swoim wpisie kilku właścicieli, bo często zdarza się, że nieregulowane sprawy spadkowe wychodzą dopiero przy zakupie nieruchomości i rodzą wielkie problemy. Kupując dom na wsi najlepiej z dużym kawałkiem roli możemy doskonale na nim zarobić. Nie tylko przerobienie na pensjonat przynosi zyski, ale również możemy zająć się hodowlą zwierząt i czerpać korzyści z dopłat dla rolników. Inwestowanie w nieruchomości położone na wsi może przynieść duże zyski i stać się doskonałą lokatą naszego kapitału.

Jak kupić dom idealny

Każdy ma swoją własną wizję domu, wystarczy tylko ją urzeczywistnić. Jeżeli posiadamy działkę budowlaną możemy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy i w niedługim czasie cieszyć się własnym domem. Podstawa takiej inwestycji jest stworzenie sobie planu i wizji, jak nasz wymarzony dom ma wyglądać oraz jakie ma być jego faktyczne przeznaczenie. Jeżeli planujemy powiększenie rodziny warto pomyśleć o zapewnieniu wszystkim obecnym i przyszłym domownikom wystarczającej ilości miejsca. Nawet metrażowo niewielki dom przy odpowiednim planie może być bardzo funkcjonalny i zapewnić wszystkim komfort mieszkania. Jeżeli postawimy na zakup, a nie budowę domu musimy kierować się odpowiadającymi nam kryteriami, a każdy ma inne priorytety w tej kwestii. Przy zakupie domu ważny jest także teren wokół niego, domy z dużymi ogrodami są droższe, ale jakże przyjemnie można spędzać w nich czas. Wszelkie plany zakupu domu lub jego budowy muszą być dobrze przemyślane. Mając na oku daną nieruchomość warto dokładnie się jej przyjrzeć, aby wychwycić ewentualne mankamenty. Na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w najlepszym pożytku, ale po głębszej analizie często wychodzą dodatkowe koszty. Kupując dom od prywatnego sprzedawcy nie mamy praktycznie żadnego prawa reklamacji oraz zgłaszania niedomówień, dlatego warto dodatkowo zainwestować w usługi dobrej agencji nieruchomości.

Budowa domu kiedyś i dziś

System budownictwa, jak każda dziedzina przez lata ulegał różnym modyfikacjom. Jeszcze kilkanaście lat temu budowano domy systemem gospodarskim, samemu wkładając w budowę większość pracy i cały wolny czas. W latach, kiedy materiał budowlany był towarem deficytowym w budowę domu angażowały się całe rodziny i samodzielnie wykonywały np. cegły i pustaki. Całe szczęście te czasy dawno minęły i przy zakupie bądź budowie nieruchomości ograniczają nas tylko środki finansowe. Dla wielu nawet to nie jest problemem, ponieważ osiągając odpowiednie dochody możemy pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu, na zakup nieruchomości. Rynek zajmujący się budową i sprzedażą mieszkań mimo kryzysu i spadku cen, i tak nie odnotowuje drastycznych spadków. Nadal jest duży popyt na kupno nieruchomości różnego rodzaju. W dzisiejszych czasach zmienił się również styl, w jakim budowane są domy. Odeszło się całkowicie od stawiania budynków wielorodzinnych na rzecz małych jednorodzinnych domków, które o wiele łatwiej jest utrzymać i podołać ich budowie. Wszechobecna moda na usamodzielnianie się młodych ludzi wymusza dostępność mieszkań o małej powierzchni np. kawalerek. Większość zainteresowanych zakupem nieruchomości stara się wybierać raczej parterowe domy jednorodzinne lub większe mieszkania. Taki wybór to nie tylko aktualna moda, ale przede wszystkim realne oszczędności.

Stwórz swój własny azyl

Wiele osób decyduje się na ucieczkę z zatłoczonych miast. Często poszukują atrakcyjnych nieruchomości położonych w pięknych i cichych okolicach. Dużym zainteresowaniem w tym względzie cieszą się Bieszczady. Coraz więcej osób poszukuje tam atrakcyjnych nieruchomości. Wybór jest dość duży, można kupić działkę budowlaną i wybudować mały dom letniskowy, albo dom jednorodzinny oraz kupić dom do remontu. Dużą popularnością cieszy się oferta firm stawiających domy z bali drewnianych. Taki dom może mieć różną powierzchnię, służyć, jako całoroczne miejsce zamieszkania oraz dom na wakacje. Czasami zdarzają się oferty naprawdę korzystne cenowo, które cieszą się wielkim zainteresowaniem. Jeżeli czujemy potrzebę złapania oddechu i potrzebujemy odpoczynku od codziennego pośpiechu warto rozważyć możliwość zainwestowania w nieruchomość położoną z dala od wielkich miast. Daje to możliwość obcowania z ciągle jeszcze dziką przyrodą i oddychania czystym powietrzem. Biura nieruchomości coraz częściej poszukują takich obiektów dla swoich klientów. Często takie nieruchomości wymagają remontu, ale jest to i tak stosunkowo niski koszt w porównaniu do zakupu domu w mieście lub na przedmieściach. Coraz częściej znane i lubiane osobistości budują swoje rezydencje właśnie na takich obszarach, aby móc cieszyć się urokami przyrody i świętym spokojem.

Leasing nieruchomości dostępny dla coraz większej rzeszy przedsiębiorców

Leasing dotyczy nie tylko kwestii samochodów i maszyn, ale również nieruchomości, tych już istniejących oraz dopiero w trakcie budowy. Leasing nieruchomości dotyczy budynków przeznaczonych pod działalność komercyjną np. lokali użytkowych, szpitali biurowców, obiektów handlowych. Jak w każdej umowie leasingowej, tak i w tym przypadku konieczne jest posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego oraz gwarancji pomostowej banku w przypadku leasingu na powstającą dopiero nieruchomości. Oferta leasingu nieruchomości jest szczególnie godna uwagi ze względu na swoje korzyści. Daje m.in. możliwość finansowania całej kwoty inwestycji, wliczenie raty leasingu w koszt uzyskania przychodów oraz prawo pierwokupu leasingowanej nieruchomości, w zależności od rodzaju oferty, na którą się zdecydujemy. Leasing nieruchomości może dotyczyć nie tylko nowo nabytych nieruchomości, ale również rozbudowy tych już istniejących. Rata jest ustalana indywidualnie na podstawie oceny danego obiektu, jego lokalizacji, przeznaczenia oraz przewidywanych przychodów. Leasing nieruchomości dostępny jest dla coraz szerszego grona odbiorców i cieszy się rosnącą popularnością. Nawet małe firmy i przedsiębiorstwa, bez większych problemów spełniają wymagania korzystania z oferty nabycia nieruchomości na podstawie leasingu.

Rola deweloperów na rynku nieruchomości

Kim tak naprawdę jest deweloper i czym się zajmuje? To osoba zajmująca się zawodowo budową oraz sprzedażą mieszkań i domów. Wraz ze wzrostem liczby agencji nieruchomości zwiększa się liczba deweloperów na naszym rynku. Mogą oni działać, jako osoby prywatne bądź też mieć nadaną formę prawną. Deweloperzy zajmują się obsługą pierwotnego i wtórnego rynku nieruchomości, odpowiadają za pozyskiwanie jak największej liczby klientów oraz nadzorują powstawanie budowanych obiektów. Na rynku pierwotnym rola dewelopera sprowadza się do nadzoru powstającej inwestycji począwszy od etapu planów, poprzez sprawdzanie wszelkich postępów budowy, wyszukiwaniu podwykonawców oraz późniejszą sprzedaż mieszkania. Rynek wtórny natomiast ogranicza rolę dewelopera przede wszystkim do pośrednictwa pomiędzy kupującymi, a sprzedającymi. Jest to rola dla osoby niezwykle przedsiębiorczej i potrafiącej sprostać wielu nieoczekiwanym sytuacjom, niekiedy bardzo stresującym. Jeżeli chcemy skorzystać z usług dewelopera przy zakupie mieszkania w nowo powstającym budynku musimy pamiętać o kilku rzeczach. Podstawą jest sporządzenie umowy przedwstępnej, w której powinny być jasno określone m.in. warunki, jakie ma spełniać dany lokal, przeniesienie kwestii własności na kupującego po zakończeniu prac oraz oczywiście termin oddania budynku lub mieszkania do użytku. Warto zawsze sprawdzić czy dany deweloper posiada wymagane licencje i uprawnienia oraz jaka jest historia jego działalności.

Rodzaje nieruchomości dostępnych na rynku

Jak właściwie podzielić nieruchomości ze względu na ich rodzaj? Przede wszystkim nieruchomości możemy podzielić na cztery kategorie, czyli: nieruchomości rolne, gruntowe lokalowe oraz budynkowe. Nieruchomości gruntowe są jednymi z najbardziej pożądanych na rynku zbytu. Ich sytuacja prawna jest określana na podstawie ksiąg wieczystych. Warto pamiętać, że kupując nieruchomość gruntową nabywamy również wszystko, co się na niej znajduje. Granice nieruchomości powinny być wytyczone w ewidencji gruntów oraz w księgach wieczystych. Odrębnym rodzajem są nieruchomości rolne. Charakteryzują się położeniem poza obszarami miejskimi i są przeznaczone pod uprawę i inną działalność rolniczą. Najczęściej interesującymi kupców nieruchomościami są obiekty budynkowe i lokalowe. Nieruchomości budynkowe to obiekty zawiązane na stałe z gruntem, na którym są postawione, jednak nie są one częściom nieruchomości gruntowej. Użytkowanie takiego budynku odbywa się najczęściej na podstawie umowy dzierżawy. Jeżeli wybudujemy nieruchomość na gruntach miejskich lub gminnych po wygaśnięciu umowy budynek przechodzi na właściciela gruntu, a nam przysługuje zwrot kosztów jego budowy. Podobnie jest z nieruchomościami lokalowymi, z tym, że mamy tutaj do czynienia z wydzielonym lokalem lub jego częścią. Przy zakupie takiego lokalu niezbędne jest spisanie aktu notarialnego oraz wpis do ksiąg wieczystych.

Nieruchomości, jako rodzaj inwestycji

Bez względu na rodzaj nieruchomości, są cały czas doskonałym sposobem na ulokowanie posiadanego kapitału. Nie ważna czy zakupimy grunty, mieszkanie bądź dom możemy być pewni, że dobrze zainwestujemy. Na rynku powstaje coraz więcej agencji zajmujących się sprzedażą interesujących nas obiektów. Jeżeli posiadamy wolne środki finansowe warto właśnie ulokować je w tym sektorze runku. Jest to sposób, nie tylko na posiadanie własnego domu, ale również sposób na dodatkowy zarobek. Zakup domu lub mieszkania pod wynajem zapewni nam stały miesięczny zysk i stanie się zabezpieczeniem przyszłości naszej, bądź naszych dzieci. Idąc z duchem czasu agencje nieruchomości coraz częściej oferują domy nie tylko w kraju, ale również za granicą, co daje nam jeszcze większe możliwości. Dlaczego więc nie kupić nieruchomości w innej części Europy, zyskując miejsce na wakacje? Dodatkowo również możemy taką nieruchomość w czasie naszego pobytu w kraju udostępniać pod wynajem innym. Agencje nieruchomości zajmują się również taką działalnością. Wszystkie interesujące nas kwestie związane z taką inwestycjom zostaną nam jasno i klarownie wytłumaczone przez doskonale znających się na swoim fach zawodowców. Ważna jednak, aby takie inwestycje przeprowadzać w biurach i agencjach o ugruntowanej pozycji na rynku. Doświadczeni deweloperzy to osoby godne zaufania, na pewno wywiążą się odpowiednio z powierzonych im działań.